Jednom davno bila je jedna usamljena, tužna devojčica, koja je čekala svog princa da dođe i spasi je iz okova nemilosrdnog života. Ovo nije baš sjajan početak jedne priče, zar ne? Ali, to je upravo ono što rade mnoge žene. Bajke nam mogu ulepšati detinjstvo, ali ukoliko ih preozbiljno shvatimo, mogu nam naneti i mnogo štete, kada odrastemo. Od malih nogu, mnogo žena je „programirano“ da veruje da će sve biti u redu, da će konačno pronaći svoju sreću i svoje mesto u svetu kada savršeni partner stigne na belom konju da ih spasi.

Naravno, nema ništa loše u tome što tražite ljubav ili želite da upoznate svoju srodnu dušu – problem nastaje kada verujete da je ovo krajnji cilj i da bez njega život nije i ne može biti potpun. Sindrom Pepeljuge, koji opisuje ovo stanje, samo je jedan od problema sa kojim se bore žene koje su odrasle slepo verujući u bajke. U nastavku, saznajte šta je sindrom pepeljuge i pronađite 8 znakova koji otkrivaju da li ga i sami imate, a da to možda i ne znate.

 

ŠTA JE SINDROM PEPELJUGE?

„Sindrom Pepeljuge“ iliti „kompleks Pepeljuge“ odnose se na psihološko stanje u kojem se žena plaši istinske nezavisnosti i potajno očekuje da „vitez na belom konju“ naiđe, sredi njen život i brine o njoj. Izraz „Sindrom Pepeljuge“ prvo je skovala čuvena Agata Kristi u svom romanu o misterioznim ubistvima, ali knjiga ovog naslova koju je napisala Kolet Dauling izazvala je pažnju javnosti širom sveta, kada je teoretizovala da su žene tradicionalno uslovljene od rođenja da zavise od drugih, naročito od muškaraca, radi svoje emotivne i fizičke sigurnosti. Ona se poslužila analogijom lika iz bajke o Pepeljuzi, koja nesrećno služi svoju nasilnu maćehu, ali je na kraju spašava i o njoj brine „šarmantni princ“. Kakvu nam ovo poruku šalje? Zašto je sindrom pepeljuge toksičan?

 

ZAŠTO JE SINDROM PEPELJUGE ŠTETAN?

 

Bajke su divne i definitivno imaju svoje mesto u našem razvoju. Od malih nogu možemo se povezati sa ovim pričama, jer koriste arhetipove koje je lako vizualizovati. Problem nastaje kada priču počnete da tretirate kao model do kraja svog života. Bajke se mogu koristiti u ličnom rastu i razvoju, i na pozitivan i na negativan način. Kada je glavnog junaka lako identifikovati, a simbolika je jaka, možemo otkriti da zapravo stavljamo sebe u priču, te pravimo nacrt o tome ko smo i kako želimo da nam život teče.

Na primer, Pepeljugu mora spasiti princ, da bi postala lepa princeza. Ovo predstavlja presedan, a osnovna poruka je da će, kada upoznate muškarca iz snova, sve biti u redu. Sindrom Pepeljuge je način za izbegavanje odgovornosti nad sopostvenim životom. Kažemo:„ Kada bih pronašla svoju pravu ljubav, bila bih srećna“, što implicira da to ne možemo biti, ukoliko se to ne desi. Često je to podsvesni način pokušaja da pronađemo nekoga ko će nam ukloniti strah da budemo sami ili nezavisni, a opet ironično je da je veća verovatnoća da ćemo privući upravo suprotno.

 

DA LI IMATE SINDROM PEPELJUGE?

 

Čak i naizgled nezavisne žene mogu podsvesno iskusiti znakove sindroma Pepeljuge. Ukoliko se prepoznate u nekim od ispod navedenkih simptoma, moguće je da i sami imate sindrom Pepeljuge:

Prepuštate se izboru i odlukama svog partnera
Osećate strah od samačkog života
Teško samostalno donosite veće životne odluke
Imate poteškoća da se izdržavate ili zadržite posao
Preferirate tradicionalnu ulogu žene, domaćice i majke
Preferirate da imate romantičnog partnera – obično nekoga koga bi mogli opisati kao „jakog“ i „stabilnog“
Retko ili nikad ne delujete van zone emotivnog komfora
Potajno ili otvoreno imate snažnu želju da neko „brine o vama“

Mnoge žene sa sindromom Pepeljuge nisu imale ljubav, pažnju i ispunjenje emotivnih i finansijskih potreba od svojih roditelja, što dodatno cementira poređenje sa ovim likom iz bajke. Ove žene mogu čeznuti za spasiocem, za „šarmantnim princom“, koji će stići jednog dana, spasiti ih nedaća, brinuti o njima onako kako zaslužuju i pružiti im život o kakvom oduvek sanjaju.

 

KAKO PREVAZIĆI SINDROM PEPELJUGE?

 

Da li vam je pronalazak šarmantnog princa prioritet u životu? Ukoliko da, vreme je da promenite svoje razmišljanje i otkrijete svoju moćnu unutrašnju princezu, jer je ona ta koja će vas odvesti do vašeg “srećni do kraja života.“ Ne znači da svaka žena koja pokazuje neke od navedenih znakova pati od sindroma Pepeljuge. Mnoge žene u tradicionalnim ulogama uživaju u zdravom partnerstvu sa supružnikom, u kojem je svaka osoba uzajamno zavisna od druge.

Mnoge žene učestvuju u donošenju jednakih odluka zajedno sa svojim partnerima, čak i ako to nije vidljivo spoljnom svetu. Međutim, ukoliko vam strah od sopstvenog života i odgovornosti nad sopstvenim uspehom, srećom i životom u celosti izaziva veliku anksioznost, moguće je da patite od sindroma Pepeljuge. Kako preuzeti stvari u svoje ruke i prevazići kompleks Pepeljuge, koji je dugoročno štetan i toksičan?

 

OSNAŽITE SE

 

Razmislite o bajci sa kojom se poistovećujete. Na primer, ako je to Pepeljuga, zamislite da ste u bioskopu i gledate je na ekranu. Zamislite sebe kao glavnog junaka, a kada dođete do krizne tačke, pauzirajte kadar i zaustavite film – ovo je stvar u priči kojoj je potrebno rešenje. Postoji neka vrsta dileme za glavnog junaka, a ostatak priče govori o tome da li će se i kako problem rešiti. Od ovog trenutka, priča može teći u bilo kom pravcu.

Umesto da pustite ostatak filma dok znate kako se priča završava, smislite novi kraj. U slučaju Pepeljuge, šta bi se dogodilo da ona nikada nije upoznala princa? Kako bi rešila problem zlih sestara i maćehe i uzdigla se iznad svoje situacije? Sticanjem snage i samopouzdanja, hrabrim korakom unapred i sopstvenom akcijom.

 

PREOKRENITE PERSPEKTIVU

 

Još jedan jednostavan način da se izlečite od sindroma Pepeljuge je da vratite svoju snagu i sagledate svoj život, koj je poput ove bajke, iz druge perspektive. Na primer, pretpostavimo da je Pepeljugi potreban princ da pobegne od svog mučnog života i postane princeza, ali šta ako je obrnuto? Možda je Pepeljuga „spasila“ njega? Razmislite na trenutak. Princu je potrebna nevesta. I on traži nju, pravu ljubav i pravu osobu za sebe. Možda princ oseća da mu je potrebna njegova srodna duša da ga upotpuni, a ako je to slučaj, ovo dvoje se zaista podudaraju i imaju na čemu da porade.

 

PREUZMITE STVARI U SVOJE RUKE

 

Svaki dan kada se probudite, odvojite trenutak za razmišljanje unapred. Pogledajte sve stvari koje želite da postignete i zamislite sebi predivan uspeh. Iskoračite van svoje zone komfora. Uradite nešto drugačije, bez obzira koliko je to sitan korak. Krenite drugim putem do posla. Pozdravite stranca. Prihvatite novu ponudu za posao. Ove male promene pojačaće vaše samopouzdanje i pomoći vam da uživate u čudesnosti života, koji same imate moć da krojite.

 

BAJKA ŽIVOTA IMA SREĆAN KRAJ

 

Dakle, pouka ove priče je da ne treba da čekamo da nas ona jedna savršena osoba dovrši. Ne treba nam neko drugi da nam pomogne da pobegnemo iz loše porodice, finansijske situacije, tuge, nezadovoljstva ili postanemo princeza. Već smo tamo – samo treba da prepoznamo ovu činjenicu i skupimo hrabrost da svoj život iz bajke pretvorimo u realnost.

Nema komentara

Komentariši